Czym kierować się przy wyborze wycinarki laserowej? Kilka praktycznych porad dla przyszłego inwestora. 

Technologia laserowego cięcia metali niewątpliwie zrewolucjonizowała przemysł, a ta rewolucja trwa do dziś, coraz bardziej się rozwijając i upowszechniając. Umożliwiła osiągnięcie bardzo wysokiej wydajności produkcji, uprościła procesy obróbki, a także otworzyła zupełnie nowe perspektywy zarówno przed inżynierami procesów, kadrą zarządzającą, jak i projektantami odpowiedzialnymi za wyszukane wzornictwo produkowanych wyrobów. Obecnie na polskim rysunku dostępnych jest wiele marek oraz firm dostarczających wycinarki laserowe. Czym zatem kierować się przy wyborze urządzenia odpowiedniego dla swojej produkcji? 

Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu nieco bliżej odwołując się do kilku flagowych modeli wycinarek produkcji hiszpańskiej firmy TCI CUTTING. Na pytania odpowiada Adam Dyrda - specjalista w zakresie formowania metali w firmie Technologie Formowania Metali Sp. z o.o. – reprezentującej TCI na rynku polskim.

Wybór wycinarki laserowej – od czego zacząć?  

Kluczowymi pytaniami, jakie najpierw trzeba sobie zadać zastanawiając się nad wyborem wycinarki laserowej, są pytania dotyczącego materiału jaki chcemy na nich ciąć. Przede wszystkim musimy zastanowić się jakiego formatu blachy chcemy obrabiać, z jakiego będą wykonane materiału oraz jaka będzie ich maksymalna grubość.

Pytania dotyczące materiału z jakiego wykonane będą blachy do cięcia oraz ich maksymalna grubości oraz wymagana jakość cięcia odnoszą się do m.in. mocy rezonatora, w jaki musi zostać wyposażona wycinarka. Dobór odpowiedniej mocy rezonatora (zwanego również potocznie źródłem) jest kluczowym czynnikiem, ponieważ ma on duży wpływ na cenę samego urządzenia, a także wydajność i optymalizację procesów cięcia. Ponadto decyduje również o maksymalnych grubościach blach, jakie dana maszyna będzie mogła ciąć, w tym również o maksymalnych grubościach blach do cięcia z wykorzystaniem azotu (gwarantującym najwyższą jakość krawędzi). W przypadku tego komponentu, który jest swoistym sercem wycinarki, firma TCI Cutting nie pozwala sobie na kompromisy i montuje jedynie najwyższej jakości źródła niekwestionowanego, światowego lidera- firmy IPG Photonics.

wycinarki laserowe tfm

Jak to przekłada się na modele dostępne na rynku?
Najczęściej spotykanymi formatami przestrzeni roboczej wycinarek są 3000x1500mm lub 4000x2000mm, tego typu maszyny posiada w ofercie prawie każdy producent. W przypadku firmy TCI Cutting są to modele Smartline 3015 oraz Dynamicline 1530. Sytuacja komplikuje się bardziej gdy w grę wchodzi cięcie niestandardowych formatów, np. 15000x3000mm. Wówczas grono dostawców odpowiednich rozwiązań znacznie się kurczy. W przypadku oferty firmy TFM, odpowiedzią na tego typu zapotrzebowanie są wycinarki TCI Cutting serii Speedline, których przestrzeń robocza może wynosić od 2000x6000 do 3000x15000 mm. 

wycinarki laserowe tci

Czy wielkość maszyny ma znaczenie?
Tak, i właśnie kolejną kwestią, jaką musi przemyśleć inwestor planujący umiejscowienie tego typu maszyny na swojej hali produkcyjnej, jest prozaiczna ilość dostępnego miejsca. Najczęściej spotykanym układem pracy wycinarek są maszyny z załadunkiem po krótkim boku oraz systemem wymiennych stołów umiejscowionym w linii. Co natomiast w sytuacji gdy klient dysponuje ograniczoną przestrzenią? Odpowiedzią mogą być kompaktowe wycinarki posiadające załadunek pod długim. Taki układ, jaki oferują m.in. wycinarki TCI Cutting serii Smartline, jest jednym z najbardziej kompaktowych rozwiązań dostępnych na rynku.

Wybór wycinarki a wielkość realizowanej produkcji – czym się kierować?
Analizując zakup maszyny trzeba również wziąć pod uwagę charakter pracy na jaki się nastawiamy. Czy laser będzie zaledwie jednym z elementów procesu produkcyjnego naszych wyrobów, czy też sam proces cięcia ma być główną naszą działalnością i źródłem przychodów. W zależności od obłożenia produkcji lepszym rozwiązaniem mogą okazać się lasery z przyspieszeniem osiowym 2G, w których napęd głowicy realizowany jest przez serwomechanizmy oraz listwy zębate (takie rozwiązanie oferują maszyny Smartline) lub 4G gdzie zastosowanie znajdują silniki liniowe. W przypadku, gdy główny nacisk kładziony będzie na czas obróbki, mocniejsze źródło, napędy liniowe oraz most z włókna węglowego może okazać się najlepszym rozwiązaniem. Tego typu rozwiązania zostały wdrożone w wycinarkach serii Dynamicline.

Czym powinno odznaczać się dobre sterowanie laserem?
HMI maszyny, czyli interface poprzez który operator będzie komunikował się z maszyną to kolejny istotny czynnik, który również warto wziąć pod uwagę. Nie każdy system zapewnia identyczną funkcjonalność i warto zadbać o to, by był on przejrzysty, funkcjonalny oraz przyjazny dla operatora. Istotne jest także, by wraz z maszyną producent udostępniał nam know-how. Firma TCI wyposaża swoje wycinarki w HIM SmartTouch, posiadający gotowe tabele technologiczne, dzięki którym na podstawie wprowadzonych przez operatora informacji takich jak: rodzaj materiału, grubość blachy do cięcia, rodzaj użytego gazu, itp. automatycznie konfigurowane są optymalne ustawienia parametrów pracy maszyny.

Możliwość rozbudowy wycinarki – korzystna opcja na przyszłość?
Warto zadbać również o to by sama wycinarka nie była systemem zamkniętym i by mogła być w przyszłości rozbudowana o automatyczne systemy załadunku, rozładunku, sortowania oraz składowania blach i wyrobów gotowych. Firma TCI Cutting oferuje bardzo szeroki zakres automatycznych systemów wspomagających i automatyzujących zarówno procesy cięcia, jak i produkcję w ujęciu całościowym poprzez systemy ERP TCI Manager, umożliwiające realizację koncepcji przemysłu 4.0.

Komponenty maszyn, czyli perfekcja tkwi w szczegółach?
Punktem w którym TCI Cutting nie pozwala sobie na kompromis jest również dobór podzespołów od zewnętrznych dostawców. Tylko najlepsze komponenty od uznanych światowych producentów, takich jak m.in. Fanuc, Esa Automation, Atlanta, Precitec, IPG Photonics, mogą zagwarantować, że końcowy klient będzie mógł skupić się na istocie prowadzenia swojej działalności, a nie na ciągłym rozwiązywaniu problemów z powtarzającymi się awariami.

Pozycja producenta na rynku a wybór wycinarki.
Ostatnim z kluczowych czynników jest spojrzenie nie tylko na samą maszynę, ale na samego producenta i lokalnego dystrybutora. Warto wybierać firmy o ugruntowanej pozycji na rynku, cieszące się dobrą opinią, ze sprawnie działającym i dostępnym serwisem zarówno ze strony producenta, jak i lokalnego dystrybutora. Warto ocenić producenta pod kątem innowacyjności oferowanych maszyn oraz otwartości na realizację projektów trudnych i niestandardowych, bo właśnie te najtrudniejsze, nieszablonowe rozwiązania pokazują prawdziwą wartość producenta. Firma TCI Cutting nie stroni od niestandardowych rozwiązań, jak np. wielkogabarytowe lasery 3D serii Dreamline, automatyczne inteligentne systemy sortujące, czy też autonomiczne, samobieżne roboty umożliwiające np. integrację pracy wycinarki z prasą krawędziową.

lasery tci

Mam nadzieję, że poruszone wyżej zagadnienia pomogą Państwu w podjęciu właściwych decyzji inwestycyjnych. Są to jednak podstawowe kwestie, oprócz nich istnieją również inne, które również należy wziąć pod uwagę przy wyborze wycinarki. Dlatego też zapraszam do osobistego kontaktu, gdzie bezpośrednio omawiając Państwa przypadek i indywidualne oczekiwania, dobierzemy wspólnie optymalne rozwiązania.