Jaka prasa hydrauliczna będzie najlepsza?
Prasy hydrauliczne to maszyny o szerokim zastosowaniu w różnego rodzaju branżach. Duży wybór modeli pozwala wybrać prasę idealną zarówno pod potrzeby mniejszych warsztatów, jak i dużych zakładów produkcyjnych. I właśnie o doborze prasy hydraulicznej, ale i o jej zaletach i możliwościach, opowie Michał Marczyński - key account manager TFM, specjalista w zakresie maszyn do plastycznej obróbki metali.
Do czego służy i jak działa prasa hydrauliczna?
Prasy hydrauliczne znajdują zastosowanie w wielu obszarach produkcyjnych związanych z szeroko rozumianą obróbką metali. Są to uniwersalne maszyny przeznaczone m.in. do tłoczenia, wybijania oraz kalibrowania detali z blach i taśm. Do głównych cech pras hydraulicznych należy m.in. możliwość generowania nacisku od pierwszych minimetrów ich działania (a nie jak w przypadku pras mimośrodowych, na kilka minimetrów przed osiągnięciem DMP - Dolny Martwy Punkt ).
Rozmiar ma znaczenie - rodzaje pras a ich siła nacisku.
Szerokie możliwości zastosowań pras hydraulicznych wynikają z ich dostępności w różnych modelach, dedykowanych do produkcji jednostkowej, jak i średnio czy wielkoseryjnej. Kluczowym elementem wpływającym na typ danego modelu prasy jest jej wariant korpusu oraz zakres nacisku. I tak wymienić tu można m.in.:
- prasy wysięgowe o nacisku do 250 ton (np. serie CFDD, CFS/CFSS),
- prasy ramowe o nacisku od 1000 do 3000 ton (np. serie HSA, HDD, SMC),
- prasy kolumnowe do 1000 ton (np. seria HCFP),
- prasy portalowe do 1000 ton (np. seria HSPS).
Prasy do warsztatu oraz do zadań specjalnych, czyli jaką prasę hydrauliczną wybrać w danej produkcji?
Podczas wyboru prasy hydraulicznej musimy przede wszystkim zacząć od ustalenia wymaganego nacisku. Określenie odpowiedniego nacisku pozwoli nam wstępnie wytypować rodzaj maszyny. (w przypadku pras o nacisku większym niż 250 ton). Następnie istotną kwestią będzie rozmiar narzędzi lub wymagania odnośnie wymiarów stołów roboczych – wymiar stołu również wykluczy nam kilka typów pras hydraulicznych. Ostatnią kwestią jest rozmiar produkcji – określenie czy mamy do czynienia z produkcją jednostkową czy wielkoseryjną. Określenie powyższych kwestii pozwoli wytypować nam konkretny rodzaj prasy hydraulicznej, który najlepiej sprawdzi się w zakładzie Klienta.
Wyposażenie i systemy zabezpieczeń w prasach hydraulicznych.
Standardowo prasy hydrauliczne wyposażone są w mechaniczne osłony boczne zabezpieczające przestrzeń roboczą prasy oraz kurtyny świetlne SICK gwarantujące najwyższy poziom bezpieczeństwa operatorów. Kolejnym aspektem gwarantującym bezpieczeństwo operatora w czasie montażu lub regulacji narzędzi zapewnia system blokowania suwaka w jego górnym położeniu (w prasach ramowych) oraz systemy hydrauliczne gwarantujące blokadę suwaka w każdym jego położeniu (jako opcja dodatkowa) Dzięki obudowaniu górnej części prasy specjalnym balkonem, a także doprowadzeniem do niego dedykowanej osłoniętej drabinki, wszelkiego rodzaju prace konserwatorskie lub serwisowe wymagające działań w górnej części prasy, wykonywane są w warunkach gwarantujących bezpieczeństwo serwisantów.
Jakie są zalety pras hydraulicznych?
Największą zaletą pras hydraulicznych jest ich szeroka funkcjonalność w różnych procesach, takich jak prostowanie, wybijanie, tłoczenie lub przeciąganie. Kolejnym aspektem jest pełna moc prasy hydraulicznej w każdym położeniu suwaka. Dodatkowo prasy hydrauliczne posiadają bardzo prosty i funkcjonalny panel sterowania dzięki czemu edycja parametrów prasy jest łatwa w obsłudze. Prasy hydrauliczne pozwalają również na płynną zmianę siły nacisku, która może być precyzyjnie ustawiona w zależności od potrzeb procesu. Ostatnim, ale równie istotnym aspektem jest cena pras hydraulicznych, która jest znacząco niższa niż innego typu pras, np. mimośrodowych.
Ile kosztuje prasa hydrauliczna?
Proste prasy hydrauliczne mogą kosztować zaledwie kilkanaście tysięcy złotych. Jednak w przypadku pras hydraulicznych o dużych naciskach (większych niż 500 ton) lub specjalistycznych „aplikacjach”/możliwościach, nie ma górnego limitu ceny – wszystko zależy od złożoności układu hydraulicznego oraz cyklu produkcyjnego jaki wykonywać ma dana prasa hydrauliczna. Dlatego też nie jesteśmy w stanie określić nawet widełek cenowych pras hydraulicznych – możemy spróbować bazować na „standardach”, ale z doświadczenia wiem, że prasy standardowe sprzedają się zaledwie w ułamku procenta całej sprzedaży. Dlatego też podawanie widełek cenowych może wprowadzić w błąd potencjalnego Klienta. (zarówno cena może być zbyt wygórowana lub mocno zaniżona)
Prasy (nie tylko) hydrauliczne w ofercie TFM.
W naszej ofercie posiadamy cały „wachlarz” pras hydraulicznych przeznaczonych do prostych prac jak prostowanie elementów stalowych, jak i do skomplikowanych aplikacji do produkcji produktów z materiałów termoutwardzalnych. Proponujemy m.in. mniejsze prasy warsztatowe, jak np. seria HD, prasy podwójnego działania (głębokie tłoczenie) o nacisku do 3000 ton czy też ekonomiczne prasy ramowe o nacisku do 1000 ton.
Dobierając optymalne rozwiązania dla danego Klienta oprócz pras hydraulicznych zaproponować możemy także innego typu prasy, jak wysięgowe i ramowe prasy mimośrodowe oraz elektryczne i hydrauliczne prasy krawędziowe. Dzięki temu każda osoba szukająca prasy z pewnością znajdzie u nas maszyny zgodne z jej oczekiwaniami i wymaganiami, zarówno pod względem technicznym, jak i cenowym.
ZOBACZ PRASY HYDRAULICZNE Z NASZEJ OFERTY
MASZ PYTANIA? ZAPRASZAMY DO KONTAKTU:
Michał Marczyński
Inżynier Sprzedaży / Sales Engineer