Szlifierki taśmowe nie tylko do szlifowania

Szlifierki taśmowe do metalu to grupa urządzeń odznaczającą się szerokim zakresem rozwiązań i możliwości. Wybór optymalnej szlifierki – czy to do rur, profili czy też blachy, może w związku z tym wydawać się trudny, jednakże przy bliższym poznaniu tematu oraz z profesjonalnym doradztwem, znalezienie idealnej maszyny nie będzie stanowić problemu. Zapraszamy do wywiadu z Faustynem Hamerlakiem – specjalistą w zakresie formowania metali z firmy TFM, który na pewno ułatwi dokonanie właściwego wyboru.  

TFON_SZLIFIERKI.jpg
Na czym polega działanie szlifierki taśmowej?

Szlifierkę taśmową wykorzystuje się w zależności od oczekiwań jakie potrzebujemy osiągnąć w danym momencie. Do tego możemy przyjąć cztery główne przeznaczenia:
1.    Czyszczenia (polega na oczyszczeniu powierzchni z brudu, rdzy, pozostałości po wcześniejszych procesach).
2.    Szlifowanie (polega na przygotowaniu powierzchni do dalszych procesów, takich jak malowanie, anodowanie, ocynkowanie).
3.    Satynowania (polega na uzyskaniu powierzchni zewnętrznej efekt satyny).
4.    Polerowanie (polega na uzyskaniu powierzchni zewnętrznej imitujące efekt lustra).
Na szlifierce taśmowej zostaje umieszczony papier ścierny, a zasada działania polega na ciągłym obracaniu taśmy z papierem w jednej płaszczyźnie wokół obrabianego materiału tak długo, aż osiągniemy założony efekt końcowy. Dzięki szlifierce taśmowej mamy możliwość obrabiać materiały o różnym przekroju, rozmiaru oraz rodzaju twardości.


Na jakie parametry techniczne należy szczególne zwrócić uwagę?
Przy wyborze szlifierki musimy sobie zadać podstawowe pytanie, a mianowicie do czego będzie ona nam służyła oraz jaki wolumen detali ma nam obrobić za godzinę, zmianę bądź w cyklu tygodniowo -miesięcznym.
Jeżeli już wiemy co chcemy robić, oraz jak mocno będzie eksploatowana dana szlifierka, to teraz możemy się skupić na kwestii wyposażenia. Pierwszą rzecz jaką musimy sprawdzić to moc zainstalowana w maszynie. Tutaj kluczowy jest dobór odpowiedniego parametru, aby nie kupić zbyt słabej, ale także żeby nie kupić maszyny z silnikiem przekraczający oczekiwana - w tym przypadku musimy sobie zdać sprawę z kosztów utrzymania.


Dla szlifierek głównym parametrem podczas wyboru przez klienta musi być:
1.    Szerokość robocza stołu, w przypadku maszyny manualnej szerokość głowicy roboczej.
2.    System pracy, tryb na sucho bądź na mokro w szczególności w przypadku obróbki aluminium.
3.    Koszt materiałów eksploatacyjnych .
4.    Uniwersalność, aby maszyna mogła być wykorzystywana do szerokiego zakresu prac, nie tylko dla danego detalu bądź zlecenia.

Czy szlifierka umożliwia tylko szlifowanie? 
Szlifierki są wykorzystywane do wielu zadań zgodnie z ich przeznaczeniem. Oczywiście na pierwszym miejscu mamy szlifowanie i wszystkie pochodne tego, jak czyszczenie, satynowanie czy polerowanie. Bardzo często szlifierki także służą do walcowych wycięć na końcówkach rur, profili i prętów. Ten proces jest wykorzystywany przy produkcji poręczy, balustrad czy palców zabaw. 

szlifierki_tasmowe_garboli.jpgW związku z powyższym, jakie rodzaje szlifierek są proponowane? 
Odpowiadając na to pytanie tak naprawdę musimy zdać sobie sprawę co chcemy obrabiać i czego oczekujemy od samej maszyny. Naturalnie do obróbki rur, czy to będzie szlifowanie, satynowanie czy polerowanie, musimy zastosować maszyny pracujące w trybie obwiedniowym. Jak sama nazwa wskazuje, działanie takiej szlifierki polega na obwiedniowym oplataniu pasa wokół detalu, dzięki czemu detal jest obrabiany po całym obwodzie w tym samym czasie. Do szlifowania płaskich detali musimy zastosować szlifierki przeznaczone do obróbki powierzchni płaskich - zasada działania polega na szlifowaniu powierzchni płaskich, profili kwadratowych i prostokątnych oraz płyt i blach.
Bardzo często do szlifowania detali o sporych gabarytach wykorzystywane są maszyny szerokotaśmowe, które posiadają przestrzeń roboczą zaczynającą się od 650mm a kończąc nawet na 2000 mm. Tego typu maszyny są coraz bardziej popularne z racji bardzo szerokiego zakresu prac. Dzięki maszynom o szerokim zakresie działania głowic możemy obrabiać detale małe, jak i wielko gabarytowe pod względem wymiaru oraz samej wagi. Dzięki zastosowaniu stołu podawczego magnetycznego, jak i pneumatycznego (obróbka stali nierdzewnej oraz aluminium ) problem z obróbką małych detali przestaje mieć większe znaczenie.

Gdzie szlifierki taśmowe do metalu znajdują zastosowanie? 
Tutaj nie da się odpowiedzieć jednoznacznie  Niemniej jednak najczęściej szlifierki do metalu wykorzystywane są w branżach produkcyjnych oraz usługowych. Z racji ich wszechstronności znajdują swoje zastosowanie wszędzie tam gdzie jest metal. Począwszy od wielkich zakładów produkcyjnych usługowych, po małe przydomowe warsztaty świadczące usługi dla klientów indywidualnych.

Jakie modele z oferty TFM są szczególnie warte polecenia?
Najbardziej popularnymi szlifierkami z oferty TFM są bez wątpienia maszyny serii LPC, włoskiego producenta Garboli. Maszyny serii LCP przeznaczone do szlifowania obwiedniowego rur w zakresie od fi5 aż do fi214 mm. Dzięki tak szerokiemu zakresowi pracy możemy dostarczyć szlifierkę praktycznie do każdego podmiotu zajmującego się obróbką rur. Dzięki możliwości pracy w trybie na sucho, mokro bądź z użyciem pasty polerskiej, możliwość wykorzystania owych maszyn jest praktycznie niewyczerpana.
Nowością w naszej ofercie są bardzo popularne na ryku szlifierki szerokotaśmowe - tę grupę maszyn uzupełnia producent TFON.  Maszyny tego tureckiego producenta wyposażone są w trzy główne rozmiary stołów roboczych 650 -1000-1300 mm. Dzięki temu rozwiązaniu klient ma możliwość doboru maszyny pod bardzo szeroki zakres prac. Dodatkowo możliwość uzbrojenia w kilka głowic pozwala znacząco skrócić czas obróbki detalu. Wszechstronność wykorzystywania maszyn TFON uzupełnia możliwość wyboru przez klienta  stołów podawczych, takich jak magnetyczny dla stali czarnej oraz pneumatyczny dla stali nierdzewnej bądź aluminium.

_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

SZLIFIERKI TAŚMOWE DO RUR I PROFILI:szlifierka.jpg
SZLIFIERKI TAŚMOWE DO BLACH:szlifierka.jpg
KONTAKT:

Faustyn Hamerlak
Inżynier Sprzedaży / Sales Engineer

tel: +48 730 500 145
e-mail: faustyn.hamerlak@tfm.pl