GIĘTARKA TRÓJROLKOWA PRIMETEC – NOWOŚĆ NA POLSKIM RYNKU

Giętarka trójrolkowa PrimeArc 50 CNC marki Primetec to nowa propozycja w sektorze maszyn do plastycznej obróbki metali. Poniżej krótki wywiad z Marcinem Juraszem – prezesem firmy TFM oraz v-ce prezesem Primetec, który przybliży unikatowość tej maszyny do gięcia rur, profili i prętów.

Skąd marka Primetec?
Firma Primetec Sp. z o.o. powstała w 2014 roku jako wydzielone z firmy Technologie Formowania Metali zaplecze inżynieryjno-projektowe w zakresie szeroko pojętej obsługi technicznej działalności prowadzonej przez TFM.

Początkowo zadaniem firmy było projektowanie i wykonawstwo specjalistycznego oraz wysokojakościowego oprzyrządowania do gięcia rur i profili, zarówno na giętarkach trzpieniowych, beztrzpieniowych, jak i trójrolkowych. Z biegiem czasu zakres prac rozszerzył się o analizę oraz doradztwo techniczne na etapie doboru optymalnego dla klienta rozwiązania, instalacje i szkolenia z obsługi dostarczanych maszyn, jak również ich późniejszą obsługę serwisową.

Bazując na posiadanym doświadczeniu, w 2021 roku poszerzyliśmy ofertę o zaprojektowany i wykonany przez nasz zespół - kierowany przez inż. Marka Gleta, prototyp giętarki trójrolkowej – model PrimeArc 50CNC. Maszyna w całości wyprodukowana w Polsce, stanowi rozwiązanie konkurencyjne pod każdym względem do obecnych na rynku.

Dlaczego giętarka trójrolkowa?
Giętarki trójrolkowe to bardzo popularne maszyny znajdujące zastosowanie w wielu branżach przy obróbce metalu. Doskonale znamy ich konstrukcję i zasady działania, gdyż w historii firmy TFM dostarczyliśmy naszym klientom ponad 300 mniej lub bardziej zaawansowanych giętarek trójrolkowych różnych producentów. Na przestrzeni lat zauważyliśmy, że dużym wyzwaniem dla producentów jest zaprojektowanie precyzyjnej maszyny z dobrze działającym systemem sterowania CNC, przy jednoczesnym zachowaniu rozsądnych cen. I mając na uwadze właśnie zapotrzebowanie na tego typu giętarki oraz wspomniane doświadczenie, zdecydowaliśmy się na rozpoczęcie prac projektowych nad własną maszyną.


Jakie założenia i inspiracje towarzyszyły produkcji maszyny?
Od samego początku prac projektowych postawiliśmy sobie dwa główne cele, które finalnie udało nam się zrealizować. 
Pierwszym założeniem było stworzenie maszyny solidnej i wytrzymałej, przy jednoczesnym zachowaniu przyjemnego dla oka design’u. Dużą uwagę przywiązywaliśmy do dokładności konstrukcji i elementów oraz spasowania części przy montażu. Chcieliśmy udowodnić, że możemy zaoferować naszym klientom światową jakość made in Poland. 
Drugim założeniem było stworzenie przyjaznego i precyzyjnego systemu sterowania CNC, który rzeczywiście działa i nie wymaga od operatora wielogodzinnej nauki programowania. System ten, oparty na sterowniku Mitsubishi, jest przejrzysty i łatwy w obsłudze i do minimum redukuje zaangażowanie operatora w proces obróbki materiału. 

Jakie są dalsze plany dla serii PrimeArc? 
Obecnie pracujemy nad dwoma kolejnymi seriami maszyn. W pierwszej kolejności zaprezentujemy model o średnicy wałów 80 mm, a następnie model mniejszy, z wałami 40 mm. Konstrukcyjnie modele te będą różniły się od zaprezentowanej serii PrimeArc 50 CNC, ale szczegółów na razie nie będę zdradzał. Nadmienię jedynie, że jedno z projektowanych rozwiązań będzie pionierską konstrukcją zastosowaną w giętarkach trójrolkowych, które zapewni jeszcze większą kontrolę i precyzję pracy maszyny. Obydwie serie maszyn zostaną wyposażone w sterowanie CNC, znane z serii PrimeArc 50. 


Po więcej informacji o całym projekcie zapraszamy na stronę PRIMETEC
Prezentacja modelu PrimeArc 50 CNC na stronach TFM dostępna jest tutaj