WYBÓR GIĘTARKI DO DRUTU
Giętarki do drutu – maszyny znajdujące zastosowanie w wielu sektorach przemysłu, oferują szereg rozwiązań i opcji. Jak wybrać spośród nich giętarkę najlepszą dla danej produkcji? Ze wskazówkami przychodzi specjalista z kilkunastoletnim stażem w branży - Łukasz Nikiel, key account manager TFM. Zapraszamy do lektury wywiadu!
Od czego zacząć poszukiwanie giętarki do drutu?
Przy poszukiwaniu giętarki do drutu należy uwzględnić kilka aspektów, dzięki którym finalnie wybrana maszyna będzie optymalnym rozwiązaniem dla konkretnej produkcji. I tak w pierwszej kolejności dobrze jest określić takie kwestie jak:
- Rodzaj drutu: tutaj kluczowe są pytania: jaki materiał będzie gięty (stal ocynkowana, stal nierdzewna, aluminium, miedź, inne?) oraz jaką średnicę, długość i kształt będzie miał formowany drut.
- Skala produkcji: czy potrzebna będzie giętarki do pracy w małej skali czy do masowej produkcji.
- Rodzaj gięcia i stopień skomplikowania: czy wymagane jest gięcie w jednej płaszczyźnie (2D) czy bardziej skomplikowane – przestrzenne 3D? W jakim stanie drut będzie przed gięciem, tzn. czy będzie w prostych odcinkach czy w kręgu, przez co wymagane będzie wcześniejsze jego prostowanie?
- Wysokość budżetu: ustalenie jaką kwotę planuje się przeznaczyć na zakup maszyny.
Zatrzymajmy się na chwilę przy rodzajach gięcia - kiedy gięcie 2D a kiedy 3D?
Wybór między gięciem 2D a 3D zależy od tego, jakie kształty są wymagane w projekcie oraz jakie są specyficzne potrzeby produkcyjne. Gięcie 2D przeprowadzane jest w jednej płaszczyźnie, przez co jest możliwość uzyskiwania płaskich kształtów, takich jak: ramki, haki, klamry, elementów składowych abażurów lamp. Dla detali 2D istotna jest szybkość produkcji, która uzyskiwana jest dzięki niskiemu stopniowi skomplikowania geometrii.
Przeciwieństwem gięcia 2D jest gięcie 3D, które odbywa się w przestrzeni, w trzech wymiarach. Detale 3D niejednokrotnie charakteryzują się skomplikowanymi kształtami przestrzennymi, składającymi się z kilku promieni gięcia. Giętarki 3D umożliwiają wykonywanie zaawansowanych kształtów w wielu płaszczyznach. Ostateczny wybór zależy od charakterystyki projektu, specyfikacji klienta oraz dostępnych technologii.
Co jeszcze jest ważne przy wyborze giętarki do drutu?
Tematem wartym rozważenia przed wyborem giętarki są również jej dodatkowe opcje. Na przykład czy w przypadku produkcji elementów 2D (m.in. kółka, ramki) konieczne jest ich automatyczne zgrzewanie albo też czy drut ma posiadać konkretne zakończenie, np. zaokrągloną fazę. Osobną kwestię stanowi tu także automatyzacja procesu gięcia. Czy preferowana jest giętarka, w której pojemnik z giętymi elementami będziesz odbierał ręcznie? Czy ma to być zautomatyzowane gniazdo z cobotem, który będzie odpowiedzialny za paletyzację pojemników z wygiętymi elementami?
W zależności od wymagań i potrzeb, finalny wybór będzie zamykał się w grupie giętarek CNC (pełni zautomatyzowane i precyzyjne, najlepsze do skomplikowanych kształtów) lub specjalistycznych maszyn (dedykowanych do konkretnych zadań, automaty krzywkowe przeznaczone do masowej produkcji liczonej w dziesiątkach milionach sztuk).
A jak wygląda kwestia obsługi giętarek? Czy tu również można wyodrębnić tematy, które musi mieć na uwadze przyszły właściciel maszyny?
Tak, zdecydowanie. Obsługa giętarki to kluczowy element w zapewnieniu wydajności, jakości produkcji oraz bezpieczeństwa pracy. Istnieje kilka aspektów, na które należy zwrócić uwagę, aby praca z maszyną była efektywna i bezpieczna. Najważniejsze z nich to:
- wybór właściwych narzędzi, odpowiednich do rodzaju i średnicy drutu. Źle dobrane narzędzia mogą prowadzić do uszkodzenia materiału i narzędzi, a w skrajnych sytuacjach do uszkodzenia maszyny.
- odpowiednie ustawienie parametrów gięcia m.in. takich jak prędkość, kąt gięcia w zależności od rodzaju materiału, średnicy gięcia, geometrii.
- regularna konserwacja poprzez czyszczenie, kontrolę podzespołów i narzędzi gnących a w razie konieczności wymiana ich na nowe.
- operator powinien przejść odpowiednie szkolenie, które obejmuje zarówno podstawy obsługi, jak i zaawansowane funkcje maszyny, w tym programowanie. Znajomość obsługi to klucz do precyzyjnej pracy i unikania błędów.
W jakich branżach giętarki do drutu szczególnie znajdują zastosowanie?
Giętarki do drutu to specjalistyczne urządzenia przeznaczone do gięcia drutów w różnorodne kształty i formy. Znajdują zastosowanie w wielu branżach, takich jak przemysł budowlany, meblarski, motoryzacyjny, ogrodniczy, przy produkcji elementów dekoracyjnych, lamp i w szeroko pojętej branży usług gięcia. Dobry wybór maszyny zapewni nie tylko wydajność, ale także oszczędność czasu i materiałów w dłuższej perspektywie w każdym sektorze przemysłu.
Giętarka do drutu a jej cena...
Cena giętarki do drutu zależy od wielu czynników, takich jak jej typ, zaawansowanie technologiczne, producent, zakres możliwości, przeznaczenie. Chętnie pomagamy w przeprowadzeniu analizy dostępnych opcji oraz optymalnej konfiguracji urządzenia.
Giętarki do drutu w ofercie TFM.
Firma Technologie Formowania Metali w swoim portfolio posiada maszyny do gięcia drutu dedykowane do różnego typu produkcji. Renomowani producenci z którymi współpracujemy już od wielu lat zapewniają rozwiązania optymalne nie tylko pod względem technologicznych, ale również ekonomicznych wymagań i oczekiwań Klientów. I co istotne, w przypadku każdej maszyny zapewniamy pełne wsparcie sprzedażowe oraz posprzedażowe, łącznie z serwisem pogwarancyjnym. Po więcej informacji zapraszamy tutaj albo do bezpośredniego kontaktu.
WYŚLIJ ZAPYTANIE:
SKONTAKTUJ SIĘ BEZPOŚREDNIO:
Łukasz Nikiel
Key Account Manager